Vadászat az „árnyékflottára”: itt az újabb uniós szankciócsomag

Kaja Kallas szerint még ennél is keményebb lépések jöhetnek.

Olaszország PR-offenzívája, romániai politikai meglepetés, Európa globális impotenciája – a biztonságpolitikai szakértő kielemezte az elmúlt napok legfontosabb történéseit.
„Ez már a csoda kategória” – jelentette ki Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő az Ultrahang című műsorban, amikor a romániai elnökválasztás váratlan fordulatáról kérdezték. A beszélgetés során azonban nemcsak a román belpolitikáról, hanem Ukrajna háborús helyzetéről, Giorgia Meloni diplomáciai akcióiról, Nyugat-Európa szereptévesztéséről és az uniós szankciók hatásairól is kendőzetlenül beszélt.
Szerinte a nyugat-európai vezetők illúzióban élnek, amikor azt hiszik, hogy globális tényezők maradtak.
Nyugat-Európa nem hajlandó tudomásul venni, hogy nem globális játékos”
– fogalmazott. Úgy látja, a valós döntések továbbra is Washington és Moszkva között születnek, és miközben Brüsszel újabb és újabb szankciókat vezet be, valójában saját versenyképességét ássa alá.
Gratulálok Von der Leyennek – kiszorítottuk az oroszokat, most hatszoros áron vesszük vissza a nyersanyagot”
– mondta keserű iróniával.
Ezt is ajánljuk a témában
Kaja Kallas szerint még ennél is keményebb lépések jöhetnek.
A műsorban részletesen szó esett Giorgia Meloni olasz miniszterelnök rendkívül aktív diplomáciai szerepléséről is, aki egyetlen nap alatt felhívta a pápát, Zelenszkijt, Macron-t, a brit, finn és német vezetőket, hogy a Vatikánt közvetítőként kínálja fel az ukrajnai béketárgyalásokra. Nógrádi szerint azonban ez az akció inkább PR-mutatvány, mintsem komoly béketerv.
Ezt is ajánljuk a témában
A belső és a külső migráció egyaránt lendületet venne az újjáépítendő ország uniós csatlakozásával, hiszen az ukránok egy része nyugatra menne, és Ázsiából is migránsok százezrei érkezhetnének az unió területére.
Ha ez nem ilyen komoly műsor lenne, azt mondanám: Meloni próbálja visszaállítani a Római Birodalmat. De ez még viccnek is rossz”
– jegyezte meg. Úgy véli, Meloni valójában csak próbálja visszahozni az olasz diplomáciát a porondra, amely régóta kiszorult a geopolitikai döntéshozatalból.
Az ukrán fronthelyzetről Nógrádi kijelentette: Ukrajna léte ma már kizárólag az amerikai támogatáson múlik.
Az ukránoknak tartalékaik minimálisak, és a létük az amerikai támogatástól függ”
– fogalmazott. Szerinte a fronton zajló harcoknál sokkal fontosabb, hogy az Egyesült Államok hajlandó-e fenntartani az eddigi támogatási szintet. Ha nem, Ukrajna katonailag és gazdaságilag is összeomolhat.
Kiemelt figyelmet kapott a romániai választások meglepő eredménye, ahol az esélyesnek tartott AUR-jelölt vereséget szenvedett, és a bukaresti polgármester győzött.
A világ biztos volt benne, hogy az AUR jelöltje győz. Ami bekövetkezett, az a csoda kategória”
– értékelte az eseményeket Nógrádi, hozzátéve, hogy ez komoly siker az RMDSZ számára. Ugyanakkor figyelmeztetett: Románia társadalma rendkívül megosztott és gazdaságilag súlyosan széttagolt, különösen a város és vidék között húzódó szakadék miatt.
Franciaország geopolitikai törekvéseiről szólva kifejtette: Emmanuel Macron igyekszik külpolitikai sikereket felmutatni, hogy elterelje a figyelmet belpolitikai kudarcairól. Ugyanakkor Nógrádi nem hiszi, hogy Franciaország képes lenne Európát vezetni.
Franciaország mögött nincs meg az a gazdasági erő, ami szükséges lenne Európa vezetéséhez”
– mondta, hozzátéve, hogy a volt francia gyarmatok sorra zárják ki Párizst, Észak-Afrika pedig már nem Franciaország játszótere.
Az Európai Unió újabb szankciós csomagjáról – amely a „árnyékflotta” olajszállító hajóit és pénzügyi közvetítőit célozza – Nógrádi úgy nyilatkozott, hogy ezek fájhatnak ugyan Oroszországnak, de hosszú távon Európa látja a nagyobb kárt.
Az oroszok egyszerűen átirányítják az energiát Ázsiába”
– mutatott rá. Úgy látja, hogy az EU politikai sikernek próbálja eladni, hogy kiszorítja az oroszokat, miközben az energiaimport költségei megugranak, és ez tovább gyengíti az európai gazdaságot.
A beszélgetés végén Nógrádi megerősítette, hogy szerinte a konfliktus hosszú távú megoldásához nélkülözhetetlen az Egyesült Államok és Oroszország közvetlen tárgyalása. A jelenlegi európai békekezdeményezések szerinte inkább szimbolikus jelentőségűek, semmint hatékonyak.
Ezt is ajánljuk a témában
A hazánkból kiutasított kém, Tseber Roland régóta népszerűsíti a Tisza Pártot a Facebookon. Ráadásul Magyar Péter is ráerősített az ukrán szolgálatok támadására a közösségi médiában. Az ukrán kémmel összehangoltan kommunikáló pártelnök arról viszont hallgat, hogy miért akarhatja az SZBU, hogy ő kerüljön hatalomra Magyarországon.
A teljes beszélgetés itt nézhető meg:
Nyitókép: Ludovic MARIN / AFP